Autorzy

Trwa wczytywanie

Christopher Hampton

HAMPTON Christopher
(ur. 26 stycznia 1946, wyspa Fayal, Azory)
Brytyjski dramatopisarz, autor scenariuszy telewizyjnych i filmowych, reżyser. Najbardziej znanym jego utworem jest sceniczna adaptacja powieści Choderlosa de Laclosa "Niebezpieczne związki". Sztukę tę zagrano prawie 2000 razy w Royal Shakespeare Company.
Jego rodzicami byli Brytyjczycy, ale urodził się na Portugalskiej wyspie Fayal na Azorach. Jako dziecko mieszkał w Aden (miasto w Jemenie), Egipcie, Zanzibarze. Gdy miał trzynaście lat rozpoczął naukę w Lancing Colege w Anglii. W szkole miał dobre wyniki w boksie i został sierżantem CCF (The Combined Cadet Force) - młodzieżowej organizacji skautowskiej rozwijającej się pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej Wielkiej Brytanii. W 1964 roku rozpoczął studia w Oxfordzie, w New College, gdzie studiował filologię niemiecką i francuską. Ukończył je w 1968 z bardzo dobrymi wynikami w nauce.
Teatrem zainteresował się podczas studiów w Oxfordzie i w 1966 został najmłodszym pisarzem, którego dramat kiedykolwiek wystawiono na West Endzie. W latach 1968-70 pracował w Royal Court Theatre w Londynie jako etatowy dramaturg. W latach osiemdziesiątych zaczął pisać również scenariusze telewizyjne.
W 1986 otrzymał nagrodę BAFTA za najlepszą telewizyjną adaptację za scenariusz do "Hotel Du Lac". Za scenariusz do "Niebezpiecznych związków" otrzymał wiele nagród: w 1989 Oscara, w 1990 filmową nagrodę BAFTA, ALFS (nagroda Londyńskiego Koła Krytyków Filmowych) i WGA (nagroda Związku Pisarzy USA), ten film był jego wielkim międzynarodowym sukcesem. W 1995 roku zdobył nagrodę Tony za najlepszą adaptację musicalową - "Bulwar zachodzącego słońca". Grano ten musical w Toronto, Londynie, Los Angeles. W 1995 w Cannes otrzymał Specjalną Nagrodę Jury za scenariusz do filmu "Carrington" a na Vancouver International Film Festival ten film otrzymał tytuł najbardziej lubianego obrazu festiwalu. W 2007 otrzymał Hollywood Film Award dla najlepszego scenarzysty roku. Był również wielokrotnie nominowany do różnych nagród filmowych.
Niekiedy reżyseruje filmy na podstawie swoich scenariuszy, wystąpił nawet jako aktor w "Całkowitym zaćmieniu", grając rolę sędziego.
Obecnie pracuje nad scenariuszem filmu opowiadającego o życiu Gauguina, który jest adaptacją powieści Williama Somerseta Maughama "The Moon & Sixpence" ("Księżyc i sześciopensówka").
Jego dramaty: "When Did You Last See My Mother", "Całkowite zaćmienie", "Savages","Treats",
Jego adaptacje: "Opowieści lasku wiedeńskiego" Ödöna von Horvátha (1977), "Niebezpieczne związki" Choderlosa de Laclosa (1985), "Tartuffe" Moliera, "Bulwar zachodzącego słońca" Andrewa Lloyda Webbera, "Embers" Sandora Marai.
Jego tłumaczenia: "Mewa" i "Wujaszek Wania" Czechowa, "Hedda Gabler", "Dom lalki", "Dzika kaczka", "Upiory", "Wróg ludu" Henrika Ibsena, "Don Juan", "Tartuffe" Moliera, "Opowieści lasku wiedeńskiego", "Wiara, nadzieja, miłość" i "Don Juan wraca z wojny" Ödöna von Horvátha, "Sztuka", "Rozmowy po pogrzebie", "Przypadkowy człowiek" i "Życie x 3"Yasminy Rezy
Jego scenariusze filmowe i telewizyjne: "A Doll's House" - adaptacja filmowa "Domu lalki" Ibsena (1973), "The Philanthropist" (1975), "Opowieści lasku wiedeńskiego" Ödöna von Horvátha (1979), "The History Man" (1981), "Beyond The Limit" (1984), "The Wolf at the Door" (1986),
"Hotel Du Lac" (1986), "The Good Father" (1986), "Niebezpieczne związki" (1988), "Cookie" (1989), "The Ginger Tree" (1989), "Opowieści Hollywoodu" (1989), "Carrington" (1995), "Całkowite zaćmienie" (1995), "Mary Reilly" (1996), "The Secret Agent" (1996), "The Quiet American" (2002), "Imagining Argentina" (2003), "Atonement" (2007), "Bulwar zachodzącego słońca" (2008), "Tokyo Rose" (2008).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji