Artykuły

Bydgoszcz. Karolina Adamczyk premierowo na PPA

Karolina Adamczyk, aktorka Teatru Polskiego, 27 marca, w ramach konkursu Nurtu OFF, zaprezentuje na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu sensualny projekt muzyczny "Przyrzecze". Bydgoska premiera spektaklu odbędzie się miesiąc później.

Projekt muzyczny inspirowany twórczością PJ Harvey, jednej z najciekawszych współczesnych artystek, która łączy poszukiwania stylistyczne w muzyce z osobistymi, poetyckimi tekstami i sugestywnymi kreacjami wizualnymi. Bazą przedsięwzięcia są teksty PJ Harvey oraz fragmenty dzienników Virginii Woolf śpiewane lub mówione na żywo przez Karolinę Adamczyk. Muzyka i śpiew aktorki mają być ramą dla zmysłowego spektaklu z mocnym akcentem ruchu.

Teksty śpiewanych utworów ułożone zostały w kobiece historie opowiadane nad brzegiem rzeki. Dominuje alegoryczny motyw topielicy Ofelii, kobiety, która zdecydowała się powierzyć swoje życie rzece.

Historie opowiadane są w emocjonalnym porządku, który w trakcie przedstawienia rozpada się jak delikatna struktura kobiecego umysłu, przeradzając się w stan psychozy, która pali jak ogień, a ukojeniem może być tylko woda. Ciało aktorki traktowane jako instrument jest przekazem pewnego stanu, uczucia, doświadczeń związanych z żywiołem. Jest próbą zbadania tajemnicy miejsca (rzeki) i pewnego konkretnego zdarzenia w tym miejscu (zatonięcia kobiety).

Interesująca jest pewna czasowa niestabilność tego zdarzenia, brak ludzkich świadków oznacza brak bezpośredniego dostępu do znaczenia tego mitu. Mit jest w posiadaniu miejsca, a nie osoby. Opowiadane historie, które nie mają świadków, są jak zamrożone momenty, w których prawda miesza się z halucynacją. Momenty, w których zmysły ulegają stępieniu, ruchy ciała spowolnieniu, następuje symbioza świadomości i środowiska.

Przyrzecze

"Są miejsca takie

Gdzie pamięć mieszka

O tym co chwyta mnie

I w kleszczach trzyma.

Do miejsc tych chodzę

Udawać, że myślę

A myśli nie ma

I czekam tylko

Że mnie tam znajdziesz

Że cudem jakimś

Wiesz o nich ty..."

Premiera 27 marca 2012 na XXXIII Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu

Premiera bydgoska 27 kwietnia 2012

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji