Artykuły

Warszawa. Nagrody z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca

29 kwietnia każdego roku (począwszy od 1982 r.), na pamiątkę chrztu wielkiego reformatora sztuki tańca - francuskiego tancerza i choreografa Jean-Georges Noverre'a - obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tańca. Z tej okazji Sekcja Tańca i Baletu ZASP zorganizowała spotkanie połączone z uhonorowaniem wybitnych polskich artystów.

Nie 29 kwietnia, ale 23. Powód prosty i zrozumiały: za chwilę zaczyna się "długi weekend", właściwie długi tydzień, więcej niż tydzień. Wiadomo, Polacy innych zawodów - prócz tancerzy i innych artystów - leniuchować będą na całego. Święto więc przyspieszyć wypadało.

Tańca w tym rozumieniu, raczej nie należy utożsamiać z komercyjnymi predykacjami typu "You Can Dance", czy "Taniec z gwiazdami". Mówimy o sztuce przez duże "S" dla odbiorców wyedukowanych, wysmakowanych, znających się na prawdziwym artyzmie.

Międzynarodowy Dzień Tańca jest świętem wszystkich ludzi związanych z tym gatunkiem sztuki. To również okazja do wyróżnienia tych, którzy w tej dziedzinie wybijają się ponad przeciętność, są wręcz wybitnymi. Chociażby po to, aby potomni o nich nie zapomnieli.

Wielki ukłon w stronę ministra kultury i dziedzictwa narodowego, który dostrzega potrzebę wspierania środowiska artystów-tancerzy oraz nagradzania tych najwybitniejszych. W tym roku byli to:

Izabela Milewska - pierwsza solistka Polskiego Baletu Narodowego [na zdjęciu], utalentowana artystka, odtwórczyni wiodących ról wielkiego repertuaru baletowego;

Anna Fronczek-Lewandowska - zasłużona solistka baletu Teatru Wielkiego w Łodzi, pedagog i baletmistrz, kierownik zespołu baletowego;

Jacek Przybyłowicz - wybitny choreograf, zastępca dyrektora do spraw baletu w Teatrze Wielkim w Poznaniu, były tancerz Kibbutz Contemporary Dance Company i Batscheva Dance Company w Izraelu.

Elżbieta Szlufik-Pańtak - tancerka, pedagog, choreograf, współzałożycielka i obecnie dyrektor Kieleckiego Teatru Tańca specjalizującego się w tańcu współczesnym i jazzowym;

Andrzej Heldwein - nasz redakcyjny kolega - oraz laureat Jacek Przybyłowicz...

Janusz Marek - animator projektów artystycznych w Warszawie oraz międzynarodowej współpracy kulturalnej w dziedzinie teatru i tańca współczesnego, wieloletni kurator sztuk widowiskowych w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, autor i organizator wszystkich edycji warszawskiego festiwalu "Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji Rozdroże" oraz przeglądu "Wydarzenia Teatralne Off-u".

Ewa Czałkowska - tancerka, pedagog, instruktor gimnastyki i łyżwiarstwa figurowego, długoletni sekretarz Sekcji Tańca i Baletu ZASP, wspaniały, szlachetny człowiek.

Statuetkę Terpsychory - Nagrodę Specjalną Sekcji Tańca i Baletu ZASP otrzymała Janina Galikowska - solistka baletu Teatru Wielkiego w Warszawie, długoletni pedagog , baletmistrz i korepetytor zespołów artystycznych Opery Narodowej.

Uroczystości towarzyszyła wystawa wspaniałej fotografii tanecznej (oraz projekcja multimedialna) autorstwa Andrzeja Heldweina - współpracownika MY21. Andrzeju, gratulujemy! Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz zachwycisz widzów swoim artyzmem utrwalenia tych ulotnych chwil prawdziwej sztuki...

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji