Artykuły

Bydgoszcz. Premiera "Przyrzecza" w Teatrze Polskim

Premierę "Przyrzecza", spektaklu muzyczno-teatralnego, zaprezentuje w piątek Teatr Polski w Bydgoszczy. Monodram powstał na podstawie prozy Virginii Woolf i twórczości PJ Harvey.

- Agata Skwarczyńska, Aneta Jankowska i Karolina Adamczyk (na zdjęciu), zainspirowane twórczością PJ Harvey, jednej z najciekawszych współczesnych artystek, stworzyły zmysłowy spektakl muzyczny. Istotą projektu są teksty PJ Harvey oraz fragmenty dzienników Virginii Woolf, śpiewane lub mówione na żywo przez Karolinę Adamczyk - podkreślił Paweł Łysak, dyrektor Teatru polskiego w Bydgoszczy.

Jak podkreślają twórczynie przedstawienia, teksty śpiewanych utworów ułożone zostały w kobiece historie opowiadane nad brzegiem rzeki.

- Dominuje alegoryczny motyw topielicy Ofelii, kobiety, która zdecydowała się powierzyć swoje życie rzece. Warstwa tekstowa oraz ruch sceniczny mają w założeniu tworzyć atmosferę zmysłowości, lekkości, symbiozy świadomości i natury - podkreśliła Karolina Adamczyk.

Układ wykorzystanych tekstów i muzyka nie tworzą konsekwentnie opowiadanej historii. Ich dobór ma służyć przede wszystkim przekazywaniu emocji i budowaniu nastroju.

Virginia Woolf - angielska pisarka i feministka - uważana jest za jedną z czołowych postaci literatury modernistycznej XX wieku. Cierpiąca przez większość życia na stany depresyjne i inne problemy psychiczne pisarka, w 1941 roku popełniła samobójstwo topiąc się w rzece Ouse.

PJ Harvey to sceniczny pseudonim i nazwa zespołu brytyjskiej wokalistki Polly Jean Harvey. Artystka jest wokalistką rockową, autorką tekstów i multiinstrumentalistką. Tematem większości jej piosenek są relacje pomiędzy kochankami, choć na jednej z płyt znalazły się także utwory poruszające tematy związane z I wojną światową i jej analogiami z wojną w Afganistanie. Artystka znana jest także z licznych eksperymentów muzycznych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji