Artykuły

Giselle - klasyczna piękność

"Giselle" Adolphe'a Adama to legendarny na świecie balet klasyczny. Legendar­ny z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, że począwszy od pre­miery w 1841 roku, układ choreogra­ficzny baletu do dziś nie zmienił się - wiernie powtarzają go wszystkie teatry, które go wystawiają. Prawdziwa gratka dla miłośników baletu klasycznego w Poznaniu!

Po drugie - to przedstawienie legen­darne, bo trudne układy taneczne stanowią wyzwanie dla najlepszych tance­rzy i tancerek. Ich prawdziwe umiejęt­ności i braki widać tu jak na dłoni.

Po trzecie wreszcie - "Giselle" opo­wiada romantyczną historię, prawie le­gendę. Libretto Theophila Gautiera i Julesa-Henriego Vernoy de Saint-Georgesa, powstałe w oparciu o powieść He­inricha Heinego, ma dwie części: real­ną i fantastyczną. To rozgrywająca się w wiejskim pejzażu historia miłości pięknej i ubogiej Giselle oraz księcia Alberta. Ich idyllę burzy zemsta rywa­la księcia do serca dziewczyny - Hilariona. Giselle umiera - by powrócić w drugim akcie, dziejącym się na cmen­tarzu. Duchy jej i innych zmarłych dziewcząt omotują młodych mężczyzn i zmuszając do nieustannego tańca - zabijają.

To już trzecia premiera "Giselle" w hi­storii Teatru Wielkiego.

Ponieważ "Giselle" tańczy się tak sa­mo na całym świecie, dyrektor Sławo­mir Pietras zapowiada, że będziemy mogli zobaczyć na poznańskiej scenie prawdziwe gwiazdy baletu. Pierwsza sława zatańczy już w tę sobotę i niedzie­lę: w roli Alberta zobaczymy Igora Mar­kowa, tancerza sławnego, petersburskiego Teatru Baletu Borisa Ejfmana. W ze­szłym roku podczas występów zespołu w Poznaniu Markow wspaniale wcielił się w alter ego Czajkowskiego. Partię Giselle zatańczy Beata Wrzosek z poznańskiego Teatru Wielkiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji