Artykuły

Łódź. Premiera "Nocy w Wenecji" Johanna Straussa II w Teatrze Wielkim

"Noc w Wenecji" Johanna Straussa II to pierwsza tegoroczna premiera Teatru Wielkiego w Łodzi. Klasyczną, pełną romantycznych wiedeńskich walców, operetkę będzie można oglądać od piątku.

Łódzkie przedstawienie dzieła wiedeńskiego kompozytora, które - wraz z "Zemstą nietoperza" i "Baronem cygańskim" tworzy mistrzowską triadę gatunku - wyreżyserował Artur Hofman; orkiestrę poprowadzi Wojciech Rodek.

Jak podkreśliła Emilia Rzeźnicka z Teatru Wielkiego, w realizacji znaleźć można wszystko to, co najprzyjemniejsze dla oka, ucha i myśli, a więc zabawną akcję, przepiękne kostiumy i zapadające w pamięć melodie arii, canzonett, serenad, duetów i walców.

- Twórcy łódzkiej inscenizacji zdają się bawić możliwościami formy, nie unikając przy tym nawiązywania do klasycznych rozwiązań w interpretacji i budowania przestrzeni scenicznej operetki - dodała.

W premierowym spektaklu wystąpią m.in. Janusz Ratajczak (Guido), Przemysław Rezner (Bartolomeo Delacqua), Dorota Wójcik (Barbara), Krzysztof Marciniak (Stefano Barbaruccio), Agnieszka Makówka (Agricola), Robert Ulatowski (Giorgio Testaccio), Sylwia Nowicka (Konstancja).

Johann Strauss syn jest uznawany za najwybitniejszego przedstawiciela operetki wiedeńskiej; jego dorobek obejmuje 18 dzieł muzyczno-teatralnych oraz prawie 500 innych kompozycji, przede wszystkim utworów tanecznych.

W opracowaniu "Wielobarwny świat operetki" dr Marek Bielacki z Katedry Dramatu i Teatru Instytutu Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego podaje, że zaprezentowana po raz pierwszy w 1883 w Berlinie "Noc w Wenecji" początkowo została przyjęta przez publiczność z rezerwą - ze względu na zawiłość libretta Friedricha Zella i Richarda Genee. Podkreśla jednak, że muzyka Straussa - "liryczne lub pogodne, wesołe melodie, tańce i pieśni" od razu przypadła do serca słuchaczom.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji