Artykuły

Wrocław. Festiwal Dramatu. Dzień drugi

W drugim dniu Festiwalu Dramatu we Wrocławskim Teatrze Współczesnym publiczność spotkała się z aktorami Teatru Narodowego z Bukaresztu i tłumaczką zagranego przez nich dramatu Doroty Masłowskiej "Między nami dobrze jest" Sabrą Daici.

Ten tekst długo krążył w odpisach wśród rumuńskich twórców teatru. Gdy Radu Afrim, jeden z najciekawszych obecnie tamtejszych reżyserów, przedstawił go swoim aktorom, byli pewni, że autorem jest on sam - tak bardzo pasował do stylu jego scenariuszy. Polskie realia nie zostały w spektaklu zmienione. Rozmowa toczyła się wokół najnowszej historii, podobieństwa warunków i problemów współczesnego życia obu krajów.

W tym samym czasie na Scenie Ciśnień Teatru Muzycznego Capitol trwał już spektakl Weroniki Szczawińskiej "Wojny, których nie przeżyłam". Dramat napisany wspólnie z Agnieszką Jakimiak to sarkastyczny przegląd tego, co o wojnie myślą i jak ją odbierają ci, którzy znają ją tylko z obrazów, przekazów i wiadomości "z drugiej ręki". Syty, bezpieczny w swoim świecie odbiorca cudzych przeżyć jest kimś w rodzaju podglądacza - galeria wizerunków wojny badanych szkiełkiem i okiem sumiennych pracowników Instytutu Badań Wojen Nieprzeżytych przytłacza. Świetne aktorsko przedstawienie, grane w sterylnej przestrzeni, bezlitośnie demaskuje instrumentalne podejście do wojen we współczesnych mediach i kulturze.

Dziś jeszcze na FESTIWALU DRAMATU: "Żołnierz polski" Michała Walczaka i Macieja Łubieńskiego - one man show Rafał Rutkowskiego z Dzikiej Strony Wisły w Warszawie oraz "nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU!" Pawła Demirskiego z Narodowego Starego Teatru w Krakowie. W niedzielę - czytanie dramatu Bogusława Kierca "Łzawe zjawy roku pamiętnego" nagrodzonego w pierwszej edycji konkursu dramaturgicznego Wrocławskiego Teatru Współczesnego i spotkanie z twórcami oraz - dwukrotnie - "Aktory żydowscy" Michała Buszewicza z Teatru Żydowskiego w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji