Artykuły

Bukareszt. Grzegorz Jarzyna otrzymał nagrodę za całokształt twórczości

W niedzielę, 27 maja na zakończenie Festiwalu Komedii - festCO pokazany został spektakl TR Warszawa "Między nami dobrze jest" w reż. Grzegorza Jarzyny. Tego samego wieczoru na uroczystej gali wręczenia nagród, Grzegorz Jarzyna otrzymał nagrodę specjalną za całokształt dorobku artystycznego.

Rumuński Festiwal Komedii - festCO został założony w 2003 roku przez aktora George'a Mihăiţă, dyrektora Teatr Komedia w Bukareszcie w celu promowania rumuńskiego teatru. W 2017 roku FestCO w programie znalazły się spektakle z Chin i Stanów Zjednoczonych, dzięki czemu zyskał status międzynarodowego festiwalu teatralnego.

Tegoroczny program festiwalu składał się z dziesięciu najlepszych rumuńskich przedstawień teatralnych. Wśród wydarzeń towarzyszących i obecności TR Warszawa na festiwalu znalazły się m. in. czytanie performatywne sztuki Doroty Masłowskiej ("Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku"), warsztaty aktorskie prowadzone przez Grzegorza Jarzynę oraz spotkanie reżysera z publicznością.

Partnerem produkcyjnym polskiego programu na festiwalu FestCO jest Instytut Adama Mickiewicza (w ramach międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021. Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021).

Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie www.festco.ro

MIĘDZY NAMI DOBRZE JEST

reż. Grzegorz Jarzyna

Dedykowany pamięci Danuty Szaflarskiej (1915-2017) spektakl "Między nami dobrze jest" w reżyserii Grzegorza Jarzyny na podstawie tekstu Doroty Masłowskiej miał swoją prapremierę w marcu 2009 roku w berlińskim Schaubühne am Lehniner Platz. Spektakl powstał w koprodukcji TR Warszawa i Schaubühne am Lehniner Platz i jest jednym z największych przebojów TR Warszawa - oblegany przez widzów, chwalony przez krytykę i wielokrotnie nagradzany na festiwalach.

"Między nami dobrze jest" to śmieszny i poruszający portret podzielonego polskiego społeczeństwa, przytłoczonego ciężarem traumatycznej historii, rozdartego między narodową dumę i poczucie wstydu. Za pomocą szalonego, pełnego inwencji języka i ostrego jak brzytwa humoru Dorota Masłowska portretuje współczesną Polskę, w której nuworysze, pseudoartyści i medialni celebryci spotykają się z rozczarowaną młodzieżą i żyjącymi na skraju ubóstwa ludźmi z klasy pracującej. Wszyscy próbują utrzymać się na powierzchni toksycznej mieszaniny komercji, katolickiego nacjonalizmu i idealizowanej tragicznej przeszłości.

W premierowej wersji spektaklu rolę Osowiałej Staruszki grała legendarna aktorka Danuta Szaflarska, członkini zespołu TR Warszawa, zmarła w 2017 roku. Była jedną z najdłużej aktywnych na scenie artystek teatru, występowała w "Między nami dobrze jest" jeszcze w wieku 101 lat. W nowej wersji przedstawienia, którego premiera odbyła się 15 marca 2018 roku w TR Warszawa/ATM Studio, Danutę Szaflarską zastąpił Lech Łotocki, wybitny aktor, występujący w TR Warszawa od początku istnienia tego zespołu.

Przedstawienie "Między nami dobrze jest" było wielokrotnie nagradzane, m.in. Nagrodą im. Konrada Swinarskiego dla Grzegorza Jarzyny przyznaną przez miesięcznik "Teatr" dla najlepszego reżysera w sezonie 2008/2009, Nagrodą Główną IX Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu dla Grzegorza Jarzyny, nagrodami aktorskimi IX Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu dla Aleksandry Popławskiej i Danuty Szaflarskiej, Grand Prix - Nagrodą Publiczności IX Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu, medalem im. Stanisława Bieniasza dla najlepszego dramatopisarza IX Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu dla Doroty Masłowskiej, Grand Prix dla najlepszego spektaklu na II Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Boska Komedia", Grand Prix 46. Przeglądu Małych Form Teatralnych "Kontrapunkt" w Szczecinie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji