Artykuły

Warszawa. Gala wręczenia nagród Ogólnopolskiego Konkursu Perły Tańca

16 marca o godzinie 16.30 w Sali Młynarskiego w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej po raz pierwszy wyróżnieni zostaną wybitni twórcy sztuki tańca: choreografowie, tancerze, pedagodzy, teoretycy tańca, promotorzy i utalentowana młodzież.

Po latach starań, dla uhonorowania najwybitniejszych przedstawicieli sztuki tańca, powołany został Ogólnopolski Konkurs PERŁY TAŃCA, którego organizatorem jest Instytut Muzyki i Tańca, a inicjatorem i współorganizatorem Fundacja Sztuki Tańca.

Nagrody zostaną przyznane w sześciu kategoriach. Na ich patronów, dla zachowania upamiętnienia szczególnych zasług dla polskiego dziedzictwa kulturowego, zostali wybrani wielcy twórcy sztuki tańca: Leon Wójcikowski, Bronisława Niżyńska, Barbara Bittnerówna, Conrad Drzewiecki, Olga Sawicka i Janina Jarzynówna-Sobczak.

W Kapitule Konkursu znaleźli się zasłużeni artyści i promotorzy sztuki tańca: Bożena Kociołkowska - przewodnicząca, Aleksandra Dziurosz, Wojciech Kępczyński, Liliana Kowalska, Edyta Kozak, Jacek Łumiński i Barbara Schabowska-Maszenda.

NOMINOWANI:

- Nagroda im. Leona Wójcikowskiego, przyznawana za całokształt pracy artystycznej, szczególne zasługi dla sztuki tańca, w tym za wybitne kreacje sceniczne lub choreograficzne: Witold Zapała.

- Nagroda im. Bronisławy Niżyńskiej, przyznawana za najlepszy polski spektakl taneczny: "Bataille i świt nowych dni" Anny Godowskiej i Sławomira Krawczyńskiego i "Karnawał zwierząt" w choreografii Anny Hop, "Świtezianka" w choreografii Roberta Bondary.

- Nagroda im. Barbary Bittnerówny, przyznawana za wybitną kreację sceniczną / rolę taneczną: Artur Grabarczyk, Anna Nowak i Kristóf Szabó.

- Nagroda im. Conrada Drzewieckiego, przyznawana za najlepszy debiut taneczny na scenach zawodowych teatrów operowo-baletowych i samodzielnych zespołów artystycznych: Alicja Bajorek, Anna Czeszejko i Michalina Drozdowska.

- Nagroda im. Olgi Sawickiej, przyznawana utalentowanej młodzieży w wieku 16-20 lat: Paulina Bidzińska, Zofia Dzedzej i Szymon Pacholec.

- Nagroda im. Janiny Jarzynówny-Sobczak, przyznawana wybitnym pedagogom, dziennikarzom, teoretykom i promotorom sztuki tańca: Wiesław Dudek, Jadwiga Ignaczak i Beata Książkiewicz.

Każdy laureat konkursu otrzyma nagrodę finansową w wysokości 10 000 zł oraz statuetkę miniaturę rzeźby "W hołdzie polskim artystom baletu", która została odsłonięta 8 października 2016 roku przed Teatrem Wielkim Operą Narodową, vis--vis warszawskiej Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza kuźni młodych talentów. Autorem rzeźby jest artysta Zbigniew Stanuch, a pomysłodawcą i realizatorem Bożena Kociołkowska.

Ogólnopolski Konkurs PERŁY TAŃCA odbywa się pod honorowym patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego.

***

Nominacje do nagrody im. Conrada Drzewieckiego, przyznawanej za najlepszy debiut taneczny na scenach zawodowych teatrów operowo-baletowych i samodzielnych zespołów artystycznych, otrzymały: Alicja Bajorek, Ania Czeszejko-Gromadka i Michalina Drozdowska.

Alicja Bajorek - absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu, tancerka Teatru Wielkiego w Łodzi. W 2018 roku ukończyła studia I stopnia na kierunku taniec w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. W latach 2015-2018 wykonała między innymi takie partie solowe jak: Wybranka w "Święcie wiosny" w choreografii Marthy Graham, Klara w "Dziadku do orzechów" w choreografii Giorgia Madii, Amorek w "Don Kichocie" w choreografii Aleksandra Polubentseva, na podstawie Mariusa Petipy i Alexandra Gorskiego, Królewna Śnieżka w "Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach" w choreografii Witolda Borkowskiego.

Anna Czeszejko koryfejka Polskiego Baletu Narodowego. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku. Do Polskiego Baletu Narodowego dołączyła w sezonie 2010/2011, bezpośrednio po ukończeniu szkoły. Od tamtej pory tańczy we wszystkich spektaklach z repertuaru zespołu, między innymi w baletach Krzysztofa Pastora, takich jak "Casanova w Warszawie" czy "Burza". W sezonie 2016/2017 wystąpiła w partiach solistycznych w "Chopinianie" Michaiła Fokina oraz w "Chromie" Wayne'a McGregora. Jednak jej debiutem w partii pierwszoplanowej była podwójna rola Księżniczki Alix i Odetty w "Jeziorze łabędzim" w choreografii Krzysztofa Pastora, z białym aktem w wersji Lwa Iwanowa.

Michalina Drozdowska absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu. Po ukończeniu szkoły w roku 2017 została zaangażowana do zespołu baletu Opery Śląskiej. Jako uczennica szkoły brała udział w wielu konkursach baletowych w Polsce oraz w konkursie Tanzolymp w Berlinie, a także uczestniczyła w spektaklach baletowych Opery Śląskiej. Na deskach bytomskiego teatru zadebiutowała w partii Klary w "Dziadku do orzechów" w reżyserii i choreografii Henryka Konwińskiego oraz w dwóch partiach: Zobeidy w "Szeherezadzie" i tytułowej roli w "Medei" w reżyserii i choreografii Roberta Bondary w 2018 roku.

Patronat honorowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego.

Organizatorzy: Instytut Muzyki i Tańca oraz Fundacja Sztuki Tańca Partnerzy: Teatr Wielki Opera Narodowa i Centrum Edukacji Artystycznej

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji