Artykuły

Poznań. Konkurs na realizację premiery w PTT rozstrzygnięty

W konkursie Polskiego Teatru Tańca na realizację premiery w Roku Szyderców 2020 zwyciężyła koncepcja pt. "Walka o ogień i wzrost gospodarczy", której autorami są Szymon Kaczmarek i Żelisław Żelisławski. Choreografię spektaklu stworzy Mikołaj Karczewski, a scenografię - Kaja Migdałek. Efekt współpracy artystów z zespołem Polskiego Teatru Tańca zobaczymy w czerwcu 2020, podczas Malta Festival Poznań.

Oto jak sami twórcy zapowiadają tematykę przedstawienia:

Mamy zaszczyt zaprosić wszystkich homo sapiens sapiens sapiens sapiens do nowego skrzydła Muzeum Historii Naturalnej: Sali im. Wyspy Wielkanocnej. Zapraszamy na roast człowieka współczesnego, człowieka myślącego tylko dwa razy, na szyderę z szyderców. Zobaczcie, jak nasz nieszczęsny protoplasta spycha w przepaść cały ekosystem, jak upada jego cywilizacja, jak wsadza rękę w ogień i za każdym razem dziwi się, że to parzy. Przeżyjmy to jeszcze raz!

Premierę konkursową w Roku Szyderców wyreżyseruje Szymon Kaczmarek - absolwent Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Do tej pory realizował spektakle m.in. w: Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Narodowym Teatrze Starym w Krakowie, Teatrze Dramatycznym w Warszawie, Teatrze Polskim w Poznaniu, Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu i Teatrze im. Siemaszkowej w Rzeszowie. Współtworzony przez niego spektakl taneczny "Keret" kolektywu Harakiri Farmers zwyciężył w konkursie Nowe Sytuacje na festiwalu Malta 2008. "@linka" na podstawie blogu "Mydziecisieci" w Starym Teatrze w Krakowie (2008) otrzymała I. nagrodę Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego BlogTXT w Schauspielhaus w Grazu. Monodram Macieja Litkowskiego "kalifornia. nieśmiertelni" w reżyserii Kaczmarka zdobył nagrodę publiczności na XV Wałbrzyskich Fanaberiach Teatralnych, zaś "Kupiec wenecki" (Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku) został uznany za najlepsze przedstawienie sezonu 2018/2019 na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku i otrzymał nagrodę główną: Złotego Yoricka.

Artystyczne drogi Szymona Kaczmarka i Żelisława Żelisławskiego - dramaturga, autora sztuk i adaptacji teatralnych oraz opracowań muzycznych - przecięły się już wielokrotnie, współpracują ze sobą od 2010 roku. Debiutancka sztuka Żelisławskiego "Srebrne tsunami" miała prapremierę w 2016 roku w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu; na podstawie kolejnej pt. "Kokaina i sprawiedliwość dla wszystkich" powstało przedstawienie będące koprodukcją teatrów w Kaliszu i Wałbrzychu. Oba spektakle wyreżyserował Szymon Kaczmarek.

Kaja Migdałek ukończyła studia scenograficzne na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Debiutowała tworząc scenografię do spektaklu kolektywu Harakiri Farmers "Keret". Od tego czasu na stałe współpracuje z Szymonem Kaczmarkiem (m.in. "Nasze miasto", "Versus", "Granica", "Srebrne tsunami", "Idiota", "Kupiec wenecki"), a także Maciejem Podstawnym ("Ocalenie", "Skowyt", "Ku Klux Klan. W krainie miłości"), Piotrem Ratajczakiem ("Bez znieczulenia", "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku") i Łukaszem Zaleskim ("Morze ciche", "Atlas wysp odległych").

Choreografię do spektaklu stworzy Mikołaj Karczewski - absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, zamiejscowego Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Artysta współpracuje z wieloma teatrami w Polsce i zagranicą (m.in. z Teatrem Rozrywki w Chorzowie, Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, Granhoj Danse w Arnhaus w Dani). Grał w spektaklach wielu uznanych reżyserów m. in. w "Hamlecie" w reż. C. Tomaszewskiego, "Położnicach szpitala św. Zofii" w reż. M. Strzępki, "Rewind" w reż. R. Urbackiego czy "Stille" W. Klimczyka. W 2013 roku rozpoczął współpracę z PWST im. L. Solskiego w Krakowie jako wykładowca tańca współczesnego na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu.

Przypomnijmy, że konkurs na realizację premiery w Polskim Teatrze Tańca odbył się po raz czwarty. W Roku Guślarzy do współpracy zaproszeni zostali: Tomasz Bazan ("Dziady_kopia.doc" ) oraz duet Aleksandra Dziurosz i Tomasz Szczepanek ("Niech żywi grzebią umarłych"). W Roku Bogów powstał spektakl "No more tears" w reżyserii Iwo Vedrala i choreografii Krystyny Lamy Szydłowskiej. W Roku Wyklętych premierą konkursową był spektakl "Obiecana Ziemia Obiecana" w reżyserii Katarzyny Raduszyńskiej i choreografii Artura Bieńkowskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji