Artykuły

Warszawa. Międzynarodowa Konferencja Nowych Technologii Scenicznych od środy

Międzynarodowa Konferencja Nowych Technologii Scenicznych "Scena jutra 2020" odbędzie się w środę i czwartek w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Będą w niej uczestniczyć m.in. Dan Braun, odpowiedzialny za oprawę koncertów Metalliki oraz Grzegorz Jarzyna, z-ca dyrektora TR Warszawa.

- Jednym z głównych celów konferencji jest szukanie wspólnego języka między twórcami, kreatorami rozrywki, a realizatorami - tak, aby ostateczny efekt odpowiadał pierwotnej koncepcji. Wszystko to po to, by tworzyć rozrywkę, która będzie wzbudzać w odbiorcach prawdziwe emocje, a także odpowiadać oryginalnej wizji swego twórcy, kreatora - poinformował PAP organizator wydarzenia Rafał Rzeczkowski.

Dodał, że podczas konferencji będą zaprezentowane takie technologie, jak np. wirtualna rzeczywistość (VR - Virtual Reality), o której opowie m.in. z-ca dyrektora ds. artystycznych TR Warszawa Grzegorz Jarzyna.

Jednym z gości będzie Dan Braun, odpowiedzialny m.in. za oprawę wizualną tras koncertowych zespołu Metallica. - Opowie, na czym polega praca dla tak gigantycznego zespołu i w jaki sposób realizuje się efekty i oprawę wizualną całego występu - dodał Rzeczkowski.

O technologii motion capture, która polega na zapisywaniu ruchów aktorów, aby wykorzystać je później w tworzeniu animacji, opowie Glenn Kelly, szef produkcji The Imaginarium Studios, które stworzyły np. postać Golluma w filmowej trylogii "Władca Pierścieni" Petera Jacksona oraz efekty specjalne w filmach o superbohaterach np. "Spider-Man: Daleko od domu" oraz do "Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi", "Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy". - Glen Kelly przyjeżdża do nas z Londynu, aby opowiedzieć, jak tworzy się technologię motion capture w filmie i w teatrze - podał organizator.

Wśród prelegentów uczestniczących w konferencji znaleźli się również m.in. Małgorzata Szabłowska, z-ca dyrektora ds. technicznych Teatru Wielkiego - Opery Narodowej; Christopher Bauder, autor instalacji stworzonej na 25. rocznicę zburzenia Muru Berlińskiego. Podczas wydarzenia odbędą się dyskusje oraz prelekcje. Zostaną podjęte tematy takie, jak np. "rola nowych technologii w przedsięwzięciach z ograniczonym budżetem i nieograniczoną wyobraźnią", "pozycja aktorów w dobie upowszechnienia technologii motion capture, obróbki cyfrowej i CGI", "zastosowanie rozwiązań z zakresu wirtualnej, mieszanej i rozszerzonej rzeczywistości do wzbogacenia odbioru wydarzenia przez widzów".

Pełna lista prelegentów oraz tematów znajduje się na stronie https://scenajutra.pl/.

Na zakończenie każdego z dni konferencji odbędzie się pokaz spektakli, w których wykorzystane zostały technologie omawiane na konferencji - "Halki" Stanisława Moniuszki w reżyserii Mariusza Trelińskiego oraz "Czarodziejskiego Fletu" Wolfganga Amadeusza Mozarta w reżyserii Suzanne Andradexx i Barrie Kosky'ego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji