Artykuły

Kielce. "Zdarzyło się w Jeruzalem" w czerwcu

Wielkie widowisko z największymi artystycznymi nazwiskami przygotowują Kielecki Teatr Tańca i Filharmonia Świętokrzyska. Muzykę komponuje Krzesimir Dębski [na zdjęciu], zaś scenografię przygotowuje tworzący na światowych scenach Słowak Boris Kudlička.

Premierę "Zdarzyło się w Jeruzalem" zaplanowano na koniec czerwca. Do muzyki Dębskiego i libretta Henryka Jachimowskiego zatańczą soliści Kieleckiego Teatru Tańca, a także Maksim Wojtiul, pierwszy tancerz Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, który na warszawskiej scenie występuje w czołowych partiach w baletach klasycznych i współczesnych.

Scenografię do spektaklu tworzy Boris Kudlička, designer współpracujący również z Teatrem Wielkim - Operą Narodową. Kudlička jest autorem scenografii m.in. amerykańskich premier "Madame Butterfly", "Don Giovanni" oraz "Andrea Chenier" w Waszyngtonie i Los Angeles, do "Damy Pikowej" w Staatsoper w Berlinie, do "Madame Butterfly" Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu i do "Tańca wampirów" Romana Polańskiego w warszawskiej Romie. Scenografia do "Zdarzyło się w Jeruzalem" ma być przede wszystkim aktywnym elementem tego, co będzie się działo na scenie - ma uczestniczyć w fabule.

Choreografię opracowują Elżbieta Szlufik-Pańtak i Grzegorz Pańtak.

- Jest to ogromne przedsięwzięcie i duże wyzwanie reżyserskie i choreograficzne. Praca z tak wybitnym kompozytorem zobowiązuje - mówi Elżbieta Szlufik-Pańtak, dyrektorka Kieleckiego Teatru Tańca. Artystka zdradza, że nad spektaklem pracują już od roku.

Jest to historia miłości Palestynki i Izraelczyka, miłości, która nie ma prawa być szczęśliwą, która napotyka mnóstwo problemów i trudności, która nie może się zrealizować. W tle pojawia się terroryzm.

Tancerzom będzie towarzyszyła orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Jacka Rogali.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji