Artykuły

Kielce. Arabka Julia i Żyd Romeo w KTT

Kompozytor Krzesimir Dębski, scenograf Boris Kudliczka i wokalista Jorgos Skolias pomagają w realizacji przedstawienia baletowego "Zdarzyło się w Jeruzalem". Historia miłości arabskiej dziewczyny i żydowskiego chłopca, z terroryzmem i budową muru w tle, to autorski projekt artystów z Kieleckiego Teatru Tańca.

Autorem libretta jest kielecki poeta, prozaik i dramaturg Henryk Jachimowski. Na pomysł wykorzystania wątków ze słynnej sztuki Szekspira wpadł prezydent miasta Wojciech Lubawski. W trwającym godzinę spektaklu wystąpi zespół Kieleckiego Teatrun Tańca z solistką Eweliną Kubot oraz artyści baletu Teatru Wielkiego i Opery Narodowej w Warszawie: Maksim Wojtiul i Karol Urbański.

Twórcy baletu chcą, aby przedstawione w spektaklu zwycięstwo miłości nad nienawiścią, nietolerancją, przemocą i uprzedzeniami narodowymi miało uniwersalny charakter. Przedstawienie zostało jednak włączone w obchody Roku Kultury Polskiej w Izraelu i Izraelskiej w Polsce, Muzyka, skomponowana przez Krzesimira Dębskiego, zawiera elementy charakterystyczne dla muzyki arabskiej i żydowskiej. Zagra ją na żywo Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej.

Premiera "Zdarzyło się w Jeruzalem" odbędzie się 26 i 27 czerwca w Kieleckim Centrum Kultury. Obecność wstępnie zadeklarowała prezydentowa Maria Kaczyńska. Spektakl zostanie też nagrany i wydany w postaci płyty. Jego realizację dofinansował resort kultury.

Na zdjęciu: próba spektaklu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji