Artykuły

Edynburg. Herald Angel Award dla Magdaleny Cieleckiej

Spektakle Teatru Rozmaitości: "Dybuk" Krzysztofa Warlikowskiego i "4.48 Psychosis" w reż. Grzegorza Jarzyny były mocnym akcentem tegorocznego festiwalu w Edynburgu. Magdalena Cielecka, która gra w obydwu sztukach, zdobyła nagrodę Herald Angel Award.

"Niewątpliwie ta porażająca produkcja wydaje się o wiele lepszym wyjaśnieniem genezy tego dramatu, niż uczciwe do bólu zapiski Kane, prezentujące jej stan psychiczny, a także niż nieśmiałe i poetyckie brytyjskie wersje dramatu" - pisał o "4.48 Psychosis" Robert Dawson Scott z "The Times".

Magazyn "The Herald" był jeszcze bardziej entuzjastyczny: Fenomenalna adaptacja poruszającej i mocnej sztuki Sary Kane "4.48 Psychosis" w wykonaniu TR Warszawa (...) Niezrównana interpretacja Cieleckiej, gra pozostałych aktorów oraz język sceniczny reżysera oszałamiają widza. Rzadko dzieje się tak, że widz nie bardzo wie, jak zareagować po skończonym przedstawieniu, bo wydarzenia wydają się zbyt realne i bolesne, aby tak po prostu wywołać aplauz widowni - pisał recenzent Scott Clair.

"The Guardian" nazwał spektakl Jarzyny "porywającym teatrem", a "The Daily Telegraph" docenił jego błyskotliwość. Oglądanie "4.48 Psychosis" może być niemal nieznośnie bolesne. Jednak gdy dramat wystawiony jest w tak błyskotliwy sposób, jest także głębokie, poruszające - i niezapomniane - ocenił Alastair Sooke.

Więcej kontrowersji wzbudził "Dybuk" w reż. Krzysztofa Warlikowskiego, ale zdecydowana większość krytyków doceniła jego głęboką, mistyczną wymowę oraz intensywność gry aktorskiej.

Piorunujący początek festiwalu - napisał o "Dybuku" "The Times". Krzysztof Warlikowski daje nam spektakl intensywny, który pali się powoli jak świeca, mocno osadzony w teologii i mistycyzmie - dodawał "The Scotsman".

Tina Jackson z "Metra": Warlikowskiemu udaje się przekonująco przywołać na scenie siły nadprzyrodzone. Dzieje się to przede wszystkim za sprawą głęboko niepokojącej muzyki Pawła Mykietyna i imponująco zniuansowanej gry Cieleckiej - już ona sama warta jest ceny biletu.

Na zdjęciu: Magdalena Cielecka w "Dybuku".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji