Artykuły

"Skrzypek opętany" - wydarzeniem Poznańskiej Wiosny Muzycznej

Dziś w czwartek 4 kwietnia - inauguracja XXXI Poznańskiej Wiosny Muzycznej czyli Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej.

Imprezami, które to sygnalizują będą trzy mocne uderzenia: Maraton solistów o godz. 15 w Klubie Od Nowa, o godz. 20 Inauguracyjny Koncert Symfoniczny Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Wojciecha Michniewiskiego oraz skrzypaczki Wandy Wiłkomirskiej. I wreszcie o całkowicie nietypowej godzinie - 22.30 - prapremiera baletowa: "Skrzypek opętany" do muzyki Macieja Małeckiego, w choreografii Ewy Wycichowskiej i w scenografii Ryszarda Kai w wykonaniu artystów Polskiego Teatru Tańca - Baletu Poznańskiego.

Prawie trzy lata trwały przygotowania do tego spektaklu. Z inspiracji Ewy Wycichowskiej Maciej Małecki rozpoczął komponować swoją wersję poetyckiej baśni Leśmiana. Potem dzięki pomocy Ministerstwa Kultury i Sztuki muzyka ta została nagrana przez Warszawską Filharmonię Radiową pod dyrekcją Mieczysława Nowakowskiego. Polski Teatr Tańca otrzymał ją we wrześniu ub. roku i - rozpoczęły się intensywne próby. Celem jaki postawiła sobie choreograf Ewa Wycichowska było przekazanie bardzo osobistej wizji tej opowieści o zbrodni i karze, jej faustowskich idei, a zarazem własnej interpretacji postaci bohaterki Chryzy.

Wyjątkowość artystycznego wydarzenia jakim jest prapremiera "Skrzypka opętanego" podkreślać fakt, że jest to pierwszy pełnospektaklowy balet tworzony do specjalnie napisanej do niego muzyki.

Dlatego już dziś zachęcamy do zarezerwowania sobie wieczoru 14, 16 lub 17 kwietnia, kiedy to Polski Teatr Tańca na scenie Teatru Wielkiego wystawi "Skrzypka opętanego" już dla wszystkich.

Ale Poznańska Wiosna Muzyczna da również okazję do pierwszego zaprezentowania się publiczności Polskiego Teatru Tańca 2 - Szkoły Poznańskiej. Zespołu złożonego z wybranych, a więc najzdolniejszych uczniów poznańskiej Szkoły Baletowej (5 chłopców i 9 dziewcząt), którzy w sobotę 6 kwietnia w "Słońcu" na osiedlu Przyjaźni zaprezentują w trakcie Maratonu Audiowizualnego (początek godz. 17) "Shomon", co no japońsku znaczy "Ujrzeć światło" do muzyki Zbigniewa Pniewskie-go w choreografii Barbary Gołaskiej oraz Etiudę na ruch i perkusję w choreografii Ewy Wycichowskiej.

Przy okazji zasygnalizujemy że Polski Teatr Tańca w maju weźmie udział w Łódzkich Spotkaniach Baletowych z "Mozirtianami" i "Skrzypkiem opętanym". Swoje "Mozartiana" zaprezentuje też w czerwcu w Hanowerze. Młodzieżowy Polski Teatr Tańca 2 wybiera się także do Łodzi, a w czerwcu do Piły na Festiwal Inicjatyw.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji