Artykuły

Nuda prowincji z czterema kobietami

Jako wydarzenie sezonu zapowiada Teatr im. Jaracza premierę młodzieńczej sztuki, odnalezionej 20 lat po śmierci Antoniego Czechowa. Zagra aż 16 aktorów, kostiumy są wystawne, muzyka ma oczarować olsztyńskich widzów. Premiera "Płatonowa" - w sobotę o 19

Sztuka opowiada m.in. o prowincji, nudzie, intrygach i jałowym marzeniu o wyrwaniu się gdzieś w świat. - Co zwróciło moją uwagę? Po pierwsze, wszechogarniająca komercja, pogoń za pieniądzem, po drugie, dążenie do osobistego szczęścia. To wciąż powszechny cel, dla osiągnięcia którego wielu gotowych jest na każdą podłość, złamanie prawa, nikczemność - mówił wczoraj na konferencji reżyser Krzysztof Nazar.

Za nauczycielem Michałem Płatonowem szaleją aż cztery kobiety. Czemu chcą go uwieść? - To opowieść o tym, do czego można się posunąć, byle tylko nie być samemu - wyjaśnia reżyser.

- Z każdą z tych kobiet muszę grać zupełnie inaczej, a do tego ja mam zupełnie innych charakter niż Płatonów - skarżył się Artur Steranko, który gra główną rolę. Annę Wojnicew, uwodzącą m.in. Płatonowa na szkolnej ławie, zagrała Joanna Fertacz (w odróżnieniu od partnera zapewnia, że gra postać bliską jej charakterem), Saszę - Katarzyna Kropidłowska.

Reżyser, Krzysztof Nazar, był dyrektorem artystycznym teatru Wybrzeże, wystawił m.in. "Drzewo" Myśliwskiego w poznańskim Teatrze Nowym, "Ceremonie" Ionesco i "Mizantropa" Moliera w krakowskim Starym Teatrze, "Sen srebrny Salomei" i "Księdza Marka" Słowackiego w Teatrze Telewizji.

Muzykę do spektaklu komponuje Janusz Stokłosa, autor opraw muzycznych wielu przedstawień, znany chyba najbardziej z musicali Teatru Buffo, który współprowadzi. Napisał m.in. muzykę do "Metra" i do najnowszej superprodukcji warszawskiego teatru - "Romea i Julii".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji