Kalendarium

24 kwietnia 2015

Letnie osy kąsają nawet w listopadzie Iwana Wyrypajewa – prapremiera polska

Warszawa, Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy: na Scenie na Woli polska prapremiera utworu Iwana Wyrypajewa Letnie osy kąsają nawet w maju w reżyserii Wojciecha Urbańskiego. Zagrali: Katarzyna Herman, Zdzisław Wardejn i Witold Dębicki.

Katarzyna Herman po raz pierwszy gra w sztuce Wyrypajewa. – On jest jak szaman, potrafi – w dobrym tego słowa znaczeniu – omotać widza, zahipnotyzować, przenieść gdzieś na najwyższy poziom emocji. Nic dziwnego, że ma swoich wyznawców, publiczność, która jest w stanie całkowicie mu się oddać. Bardzo jestem ciekawa, jakim jest człowiekiem. Jak pisze swoje sztuki, a najbardziej jak pracuje z aktorami? Jak wyciska z nich tę precyzję, która jest zapisana w jego tekstach – zastanawia się aktorka.
Letnie osy... nie dają jej spokoju. – Czuję się jakbym miała cztery ręce i dwa języki, które mi się plączą. Na zmianę jestem wściekła na siebie, że tekstu dużo, że statycznie, a potem przychodzi euforia, dreszcze, że zmierzamy w jakimś nieznanym kierunku, że idziemy po krawędzi. To podniecające jednocześnie. Reżyser Wojtek Urbański nas czule asekuruje, daje poczucie bezpieczeństwa, ale wypuszcza potem. Jesteśmy ze Zdzisławem Wardejnem i Witoldem Dębickim jak dzieci wrzucone do rzeki bez rękawków – śmieje się.
Trochę brakuje jej tego, że w sztukach Wyrypajewa nie można schować się za postać. – Lubię wymyślać kostium dla postaci, mieć wpływ na to, jak bohaterka wygląda na scenie – opowiada. - Nie boję się wyrazistych, przerysowanych środków, grałam już i w peruce i z doczepionym biustem. Teraz widzę, że był to wygodny pancerz, tu jesteśmy nadzy, odsłonięci. Jeanne Moreau powiedziała kiedyś, że aktor powinien być jak wąż ogrodowy, tylko przepuszczać przez siebie treści i ja tutaj w Wyrypajewie czuję się jak wąż ogrodowy. Jesteśmy od tego, żeby przekazać widzom to, co napisał autor. Pusta scena, szklanka wody i dwie kanapy. Na początku stał tu jeszcze fotel, ale po kilku próbach reżyser i z tego zrezygnował. Na scenie zostało tylko to, co między ludźmi.

(Dorota Wyżyńska, Dziś prapremiera dramatu Wyrypajewa, „Gazeta Wyborcza" z 24 kwietnia 2015).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji