ARCHIWUM OSOBOWE > Maria Kownacka

Maria Kownacka

Maria Kownacka (1894 -1982), pisarka. Jeszcze pod zaborem prowadziła tajne nauczanie dla dzieci. W roku 1914 założyła w majątku Krzywda na Lubelszczyźnie tajną szkołę, dzięki której właściciel majątku znalazł dla niej mieszkanie w należących do posiadłości czworakach. To właśnie z myślą o chłopskich dzieciach powstały jej pierwsze utwory, które ukazały się w 1919 roku na łamach „Płomyczka” i „Płomyka”.
Przypadek sprawił, że twórczością literacką dla dzieci poświęciła całe życie. Z powodu choroby krtani musiała bowiem zrezygnować z zawodu nauczycielki. Postanowiła przenieść się do Warszawy, gdzie rozpoczęła pracę w Bibliotece Ministerstwa Reform Rolnych. Włączyła się w działalności Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, z pomocą którego w 1928 roku zainicjowała powstanie Teatru „Baj”.
Podczas okupacji wróciła na wieś. Po wojnie znów zamieszkała w Warszawie, by poświęcić się pisarstwu i współpracy z teatrami lalkowymi. Odznaczona została wysokimi odznaczeniami państwowymi, w tym Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi. Najbardziej ceniła sobie jednak Order Uśmiechu przyznany przez dzieci w roku 1970.

Dramaty

Cztery mile za piec
O Jaśku, co się z Rokitą założył
O Kasi, co gąski zgubiła
O Żaczku Szkolaczku i o Sowizdrzale, co jeden kochał szkołę, a ten drugi wcale
Bajowe bajeczki i świerszczykowi skrzypeczki, O Szewczyku Łukaszku, co szył buty dla ptaszków, Hulajnoga Grzesia Raroga, Orzeszek

Zdjęcia

Noty